RollerMouse räddar Monas jobb
Mona Östman är innesäljare på världsledande PC-tillverkaren Lenovo och arbetar med stora företagskunder i Sverige. Hon sitter framförskärmen hela dagen och hanterar kontrakt, inköp, leveranser, produktinformation med mera. I datorbranchen blir plattformar och komponenter ofta ändrade, så Mona måste alltid hålla sig uppdaterad för att kunna erbjuda kunderna den optimala helhetslösningen. Men när hon bänkar sig framför skärmen är det inte vid en vanlig mus ur det egna sortimentet.
Mona Östman
Innesäljare
Lenovo
Home » RollerMouse räddar Monas jobb
RollerMouse hjälpte mot svåra nacksmärtor
Värken tillbaka på en vecka
" Alla funktioner ligger rakt fram, med små rörelser hamnar jag rätt direkt på skärmen. Det är kortare väg till allt jag ska göra och jag blir helt enkelt effektivare. ”
Allt är centrerat
Om Lenovo
Lenovos stora styrka är, att vi är en global verksamhet, som kan leverera standardiserade lösningar över hela världen. Vår kärnprodukt är datorn. Vi fokuserar inte på skräddarsydda tillbehör såsom ergonomiske produkter, säger Mona Östman.
Lenovo grundades 1984 i Peking under namnet Legend. I 2005 köpte företaget IBM:s PC-division och är idag världsledare på PC med tillbehör. Företaget är tredje störst i världen på servrar och smarta telefoner. Omsätter 47 miljarder dollar och har över 57.000 anställda i 60 länder.
Prova gratis i 14 dagar
Prova en RollerMouse som förebygger och minskar smärta och obehag i nacke, axlar, armar och händer.
Välj mellan RollerMouse Red, Free3 och Pro3.